Kamuoyuna..

Onur Yaser, 1982 Ankara doğumlu. Müzisyen, ressam, dalgıç ve ODTÜ mezunu bir mimardı. 2 Haziran 2010 tarihinde İstanbul’da narkotik polislerin CMK 250. madde kapsamında yaptıkları teknik takibe takıldı.ve  esrar  satın aldığı gerekçesiyle.yakalandı. Bizleri tarifsiz acılar içinde bırakan süreç böyle başladı. Yasal zorunluluğa rağmen, yakalandığı ailesine bildirilmedi. Giriş doktor raporu alınmadı. İfadesi savunma avukatı olmadan alındı. Savcının gözaltında tutma kararı olmamasına rağmen, yasadışı bir şekilde nezarette tutuldu, çırılçıplak soyuldu, cinsel tacize maruz bırakıldı, acı içinde bağıran insan sesleri dinletildi, tokatlandı, hakarete uğradı. Polislerin isteği doğrultusunda ifade vermesi ve muhbirlik dayatıldı. Çıkış Doktor Raporu, Yakalama ve Gözaltına Alma Yönetmeliği ve İstanbul Protokolüne aykırı olarak işkence şüphelisi polislerin huzurunda alındı ve yine hiçbir yasal dayanak olmadan tekrar emniyete götürüldü. İfade ve tutanakların bir kopyası  kendisine verilmedi. Ertesi gün ‘tarih hatası’ sebebiyle tekrar emniyete çağrıldı. İfadesine ve tutanaklara ekler yapıldı, zor ve tehdit yoluyla imzalatıldı. Günlerce teknik ve fiziki takip altında tutuldu. Avukatının dosyaya ulaşması, gizlilik gerekçesiyle engellenmeye çalışıldı. Yine yasal hiçbir gerekçe olmamasına ve hukuk dışı olmasına karşın 3.kez ifadeye çağrıldı. Onur Yaser, 3. Kez ifadeye gideceğini öğrendiği 23 Haziran 2010’da kendini çırılçıplak bir halde evinin penceresinden attı. Ambulansın geç gelmesi, gittiği ilk hastaneden sevk edilmesi ve ikinci hastanede geç müdahale edilmesi sonucunda onu kaybettik. O’nu kaybettikten hemen bir gün sonra 25 Haziran 2010 tarihinde, O’nun öldüğünü bilmelerine rağmen O’nu yakalayan polisler, O’na zorla imzalattırılan sahte belgelerle bağlı oldukları Cumhuriyet Savcısına İddianame düzenlettirerek hakkında dava açılmasını sağladılar.

Bu 21 günlük süreçte Onur’un ürkekleştiğinin, suskunlaştığının, bozulmuş psikolojisinin, tedirginliğinin tanığıyız. Emniyette yaşadıklarını ise kendisinin bıraktığı, yarım kalmış bir nottan biliyoruz. Yine tanığız ki, Ailesi “Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış İşkence, Görevi Kötüye Kullanma, Cinsel Saldırı“ nedenleri ile polisler hakkında suç duyurusunda bulunduğunda sadece Emniyetin giriş çıkışı, banko önleri ve merdivenlerinde bulunan  kameraların, olaydan 1,5 ay sonrasına ait görüntüleri incelendi ve savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi. Ailesi avukatları vasıtası ile polisler hakkında verilen takipsizlik kararına itiraz etti. Mahkemenin bu itiraza vereceği cevabı bekliyoruz. Ancak ifadesinin değiştirilmesi sebebiyle iki polis memuru hakkında “Resmi Belgede Sahtecilik” suçlamasıyla dava açıldı. Davanın ikinci duruşması 22 Kasım’ da İstanbul’da görülecek. Acil tıbbi yardım ve müdahale konusunda ise Valiliğin soruşturma açmamaktaki direnme kararına, Ailesi Bölge İdare Mahkemesine avukatları  aracılığı ile itiraz etti. İdari Mahkeme, Ailenin  itirazını kabul ederek, soruşturma izni verilmesine hükmetti ve dosyayı adli yargıya, Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Bizler bütün bu yaşananlara itiraz ediyoruz. İşkencecilere, koruyucularına, adil ve şeffaf bir hukuki süreci karartanlara, bu oyunu bozacağımızı ve adalet yerini buluncaya kadar bu davaların takipçisi olacağımızı haykırıyoruz. Genç insanların hayatlarına mal olan bu kirli tiyatro karşısında susmak istemeyen herkesi 21 Kasım’ da yapacağımız basın açıklamasına ve sonrasında hep birlikte İstanbul’daki duruşmaya katılmaya davet ediyoruz.

İnsanlık onuru için,

Onur’umuz için,

Adalet için.

Reklamlar

1 Yorum

  1. a said,

    25/11/2011 10:31

    merhaba, bence bu bloğun ingilizcesini de yazmalısınız…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: